Depremde Ailesini Kaybeden Karsu “Üzülmeye Bile Utanıyorum” Sözleriyle Yürekleri Dağladı

Hollanda’da yaşayan Türk asıllı şarkıcı Karsu, deprem döneminin dikkat çeken isimlerinden biriydi.  Yurt dışında olmasına rağmen ülkesine destek olmak için elinden geleni yapan şarkıcı, Hatay’da yaşayan akrabalarını kaybetmesiyle büyük bir yıkım yaşamıştı. Geçtiğimiz gün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde deprem için sahne alan Karsu Dönmez, söyledikleriyle yürekleri dağladı…

Son dönemlerin en popüler isimlerinden şarkıcı Karsu Dönmez, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 15-21 Mart tarihleri arasında düzenlemiş olduğu İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde, depremzedeler için şarkı söyledi.

Hollanda’da yaşayan fakat aslen Hatay’lı olan Karsu, deprem döneminde yurt dışında olsa da ailesini kaybetmenin acısıyla sarsılmıştı.

Sosyal medyada hem kendi ailesi hem de bölgede yaşayanlar adına yardım çağrısında bulunan Karsu, daha sonrasında kaybettiği akrabalarını paylaşmıştı.

Depremzedeler için çıkıp söyleyen Karsu, “Normalde çok konuşan bir insanım ama konuşamıyorum. O yüzden 25 yıldır çok iyi bir arkadaşımı, piyanomu size getirdim. Bir aydır yaptığımız sohbetimi dinlettirmek isterim. Acılarımız çok büyük.” dedi.

Depremde hayatını kaybeden herkesi anmayı unutmayan Karsu, hayatını kaybeden akrabalarını da “Ben bugün sadece sanatçı ‘Karsu’ değilim. Türk’üm, Hataylı’yım, Antakyalı’yım, Karsu köyündeyim. Depremde vefat eden Aliye ve Meral halamın yeğeniyim. Tuna ablamın, Aziz ağabeyimin kuzeniyim. Bugün Pelin, Hira ve Hazal’ın teyzesiyim.” sözleriyle anarak herkesi duygulandırdı.

Bağış kampanyası topladığı esnada kendisine şarkı söylemek isteyip istemediği sorulunca sinirlendiğini belirten Karsu, “Benden de bir rica olmuştu. ‘Bir şarkı söylemek ister misin?’ dediler. İlk sorduklarında kızmıştım. Sonradan farkına vardım ki evimde yavaş yavaş piyano çalmaya başlıyordum. Acaba bu paramparça kalbimi toplamak için miydi? Sonra şarkıyı söylemeyi kabul ettim. Acaba ayıp mı olur? Herkesi üzer miyim? diye düşündüm.” dedi.

Neşet Ertaş’ın Neredesin Sen türküsünü söylediği anlar viral olan Karsu, bu seçimi yapmasının sebebini de söyleyince herkesin tüyleri diken diken oldu. “Tuna ablam ‘Neredesin sen kız? Bulamıyorum seni.’ demişti…”

‘Ne söyleyebilirim diye düşünürken rahmetli Tuna ablamın bir sesli mesajı aklıma geldi. En son Antakya’da verdiğim konser çok güzeldi. O da gelmişti. Tuna ablam ile çok kalabalık olduğu için birbirimizi göremedik. Bana sesli mesaj bırakmıştı. ‘Neredesin sen kız? Bulamıyorum seni’ demişti. Bu yüzden ‘Neredesin Sen’ şarkısını söyledim.’

Performansının son ermesinin ardından basın mensupları ile konuşan Karsu, deprem sonrası Türkiye’de ilk kez sahne aldığını söylerken hayatının nasıl gittiğinden bahsetti. Evini temizlerken utanç duyduğunu söyleyen Karsu, “Evimi temizlediğim için bile utanıyorum. Çünkü temizleyecek bir evim var.” ifadelerini kullandı.

‘Amsterdam’da yaşıyorum. Geçen gün evimi temizliyordum. Evimi temizlediğim için bile utanıyorum. Çünkü temizleyecek bir evim var.’

Bulunduğu durumda üzülmeye bile utandığını söyleyen Karsu, “Üzüldüğüme bile utanıyorum, çünkü depremi yaşamadım.” diyerek yürekleri dağladı.

‘Ailemin bir kısmı şu anda İzmir’de. Bugün buraya konser için geldim, Türkiye’de ilk konserim ama başsağlığına da geldim. Bu acı duygularımı bir kutuya koyuyorum ve ayağa kalkmak istiyorum. Ayağa kalkmak ve başkalarını da kaldırmak istiyorum. O dolaptaki kutuyu müzikle açınca, bazen zor oluyor. Çünkü o zaman duygular giriyor ve paramparça oluyorum. Üzüldüğüme bile utanıyorum, çünkü depremi yaşamadım. Çok farklı duygular var. Bu böyle olmamalıydı. Bütün kalbim orada.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir