Ekranı Kapattığınızda Ben Ne İzledim Şimdi Diyeceğiniz Birbirinden Şok Edici Filmler

Merhabalar. Konusu sıra dışı olan filmler her zaman daha fazla tepki ve eleştiri alır. Onları izlerken ‘neden böyle bir film var’ diye kendimizi sorgulamamız an meselesidir. Bu içerikte ister ‘WTF’ deyin ister ‘ben ne izledim şimdi’, konusuyla sizi şaşırtacak filmler listelenmiştir. 

İyi seyirler dilerim, tabii öyle bir şey mümkünse.

1. The River (1997)

Genç bir adam kirli bir nehirde yüzdükten sonra şiddetli boyun ağrısı çekiyordur ve işlevsiz ebeveynleri ne o ne de kendileri için herhangi bir rahatlama sağlayamaz.

Yönetmen: Ming-liang Tsai

Oyuncular: Tien Miao, Kang-sheng Lee, Yi-Ching Lu

2. The Wayward Cloud (2005)

Artık bir pornografik aktör olarak çalışan Hsiao-Kang, Shiang-chyi ile bir kez daha tanışır. Bu arada, Taipei şehri, karpuz satışlarının fırlamasına neden olan bir su kıtlığıyla karşı karşıyadır.

Yönetmen: Ming-liang Tsai

Oyuncular: Kang-sheng Lee, Shiang-chyi Chen, Yi-Ching Lu

3. Murmur of the Heart (1971)

Fransa, Birinci Çinhindi Savaşı’nın sonuna yaklaşırken açık fikirli bir genç çocuk, kendisini aşkı keşfetmeye yönelik asi bir dürtü ile sevgili annesinin her zaman var olan, neredeyse hükmedici sevgisi arasında bölünmüş halde bulur.

Yönetmen: Louis Malle

Oyuncular: Lea Massari, Benoît Ferreux, Daniel Gélin

4. Oldboy (2003)

Oh Dae-Su, kaçırılıp on beş yıl hapsedildikten sonra serbest bırakılır, ancak beş gün içinde kendisini tutsak eden kişiyi bulması gerektiğini öğrenir.

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-jeong

5. The Double Life of Véronique (1991)

Véronique, ünlü bir şarkıcı olmayı arzulayan güzel bir genç Fransız kadındır. Weronika ise Polonya’da yaşıyordur, benzer bir kariyer hedefi vardır ve ikisi birbiriyle ilişkili olmasa da Véronique ile aynı görünüyordur.

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski

Oyuncular: Irène Jacob, Wladyslaw Kowalski, Halina Gryglaszewska

6. House (1977)

Oshare, güzel, acayip derecede sakin kız arkadaşı Ryouko’nun da gideceğini öğrenene kadar babasıyla yaz tatili geçireceği için heyecanlıdır. Ancak Oshare, onun yerine teyzesinin taşradaki evine gitmeye karar verir.

Yönetmen: Nobuhiko Ôbayashi

Oyuncular: Kimiko Ikegami, Miki Jinbo, Kumiko Ôba

7. Oasis (2002)

Adam öldürmekten hapisten yeni çıkmış genç bir adam olan Jong-du sosyal uyumsuzdur: kıpır kıpırdır, burnunu çeker, uygunsuz şekilde güler, süper egosu yoktur. Serbest bırakıldığında ise kurbanın ailesini arar.

Yönetmen: Lee Chang-dong

Oyuncular: Sol Kyung-gu, Moon So-ri, Ahn Nae-sang

8. The Bow (2005)

60 yaşında bir adam, denizde bir balıkçı teknesinde, bebekliğinden beri bir kız çocuğu büyütmektedir. 17. yaş gününde evlenmeleri kararlaştırılmıştır ve kız şimdi 16 yaşındadır. Ancak genç bir öğrencinin gemiye gelmesiyle hayatları değişir.

Yönetmen: Kim Ki-duk

Oyuncular: Yeo-reum Han, Ji-Seok Seo, Jeon Gook-hwan

9. The Isle (2000)

Hee-Jin, Kore’nin vahşi doğasında bir balıkçı beldesinde tezgahtar olarak çalışmaktadır; balıkçı turistlere yem, yiyecek ve bazen de vücudunu satıyordur. Bir gün polisten kaçan Hyun-Shik’e aşık olur ve intihar etmeye çalışırken onu oltayla kurtarır.

Yönetmen: Kim Ki-duk

Oyuncular: Jung Suh, Yu-seok Kim, Jae-Hyun Cho

10. Warm Water Under a Red Bridge (2001)

Başıboş bir iş adamı, bir sahil kasabasına gider ve burada sıra dışı cinsel güçleri olan bir kadınla tanışır.

Yönetmen: Shôhei Imamura

Oyuncular: Kôji Yakusho, Misa Shimizu, Mitsuko Baishô

11. Dogville (2003)

Kalabalıktan kaçan bir kadın, çalışma karşılığında Colorado’daki küçük bir topluluğa gönülsüzce kabul edilir. Ancak kasabaya yapılan bir arama sırasında desteğinin bir bedeli olduğunu öğrenir.

Yönetmen: Lars von Trier

Oyuncular: Nicole Kidman, Paul Bettany, Lauren Bacall

12. Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask (1972)

7 ayrı skeçten oluşan film, her bölümünde farklı farklı yerlere göndermeler yapar. Filmde 1960’lı yılların sinemasında sıkça ele alınan cinsellik merakı ile dalga geçilmektedir.

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Woody Allen, Gene Wilder, Louise Lasser

13. Ichi the Killer (2001)

Sadomazoşist yakuza uygulayıcısı Kakihara, kayıp patronunu arar. Bu sırada kendisinin yalnızca başarmayı hayal ettiği seviyelerde acı çekebilecek, bastırılmış ve psikotik bir katil olan Ichi ile karşılaşır.

Yönetmen: Takashi Miike

Oyuncular: Tadanobu Asano, Nao Ômori, Shin’ya Tsukamoto

14. Slaughterhouse-Five (1972)

Billy Pilgrim, gizemli bir şekilde zamanda sıkışıp kalmıştır. New York’taki doğumundan uzak bir gezegendeki hayata ve tekrar 1945’te Dresden’in bombalanmasının dehşetine kadar kontrolsüz bir yolculuğa çıkar.

Yönetmen: George Roy Hill

Oyuncular: Michael Sacks, Ron Leibman, Eugene Roche

15. Audition (1999)

Dul bir adam, kendisine yeni bir eş bulması için bir arkadaşı tarafından ayarlanan özel bir seçmede kızları görme teklifini alır. Hoşlandığı kişi, sonuçta göründüğü kişi değildir.

Yönetmen: Takashi Miike

Oyuncular: Ryo Ishibashi, Eihi Shiina, Tetsu Sawaki

16. The Shape of Things (2003)

Sessiz ve mütevazi bir adam, sanat öğrencisi yeni kız arkadaşıyla tanışmasının bir sonucu olarak büyük ölçüde değişmeye başlar ve arkadaşları bu dönüşümden rahatsız olur.

Yönetmen: Neil LaBute

Oyuncular: Paul Rudd, Rachel Weisz, Gretchen Mol

17. Open Your Eyes (1997)

Çok yakışıklı bir adam hayatının aşkını bulur, ancak bir kaza geçirir ve ciddi şekilde şekli bozulan yüzünün ameliyatla yeniden yapılması gerekir.

Yönetmen: Alejandro Amenábar

Oyuncular: Eduardo Noriega, Penélope Cruz, Chete Lera

18. Valerie and Her Week of Wonders (1970)

Aynı adlı klasik bir Çek romanından uyarlanan filmde, aşk, korku, seks ve dinin tek bir fantastik dünyada birleştiği gerçeküstü bir hikaye konu alınıyor.

Yönetmen: Jaromil Jires

Oyuncular: Jaroslava Schallerová, Helena Anýzová, Petr Kopriva

19. Hard Candy (2005)

Hayley zeki, çekici bir genç kızdır; Jeff ise yakışıklı bir moda fotoğrafçısıdır. Bir internet sohbeti, bir kafe buluşması ve Jeff’in evinde doğaçlama bir moda çekiminden sonra Jeff şanslı gecesi olduğunu düşünürken onu bir sürpriz bekliyordur.

Yönetmen: David Slade

Oyuncular: Patrick Wilson, Elliot Page, Sandra Oh

20. Careful (1992)

19. yüzyıldan kalma bir dağ köyünün temkinli sakinleri, çığa neden olmamaları için dikkatli adımlar atmalı ve yumuşak konuşmalıdır. Bu baskı dünyasında cinsel çılgınlıklar kol gezer ve ölümcül sonuçları olan ensest aşk üçgenlerini başlatır.

Yönetmen: Guy Maddin

Oyuncular: Kyle McCulloch, Gosia Dobrowolska, Sarah Neville

21. The Wicker Man (1973)

Püriten mezhebine mensup bir polis çavuşu, pagan yerlilerinin asla var olmadığını iddia ettiği kayıp bir kızı aramak için bir İskoç adası köyüne gelir.

Yönetmen: Robin Hardy

Oyuncular: Edward Woodward, Christopher Lee, Diane Cilento

22. Cube (1997)

Çok çeşitli kişiliklere sahip birbirine tamamen yabancı altı kişi, istemeden ölümcül tuzaklar içeren sonsuz bir labirente yerleştirilir.

Yönetmen: Vincenzo Natali

Oyuncular: Nicole de Boer, Maurice Dean Wint, David Hewlett

23. Blue Velvet (1986)

Bir tarlada bulunan kopmuş bir insan kulağının keşfi, genç bir adamı güzel, gizemli bir gece kulübü şarkıcısı ve çocuğunu kaçıran bir grup psikopat suçluyla ilgili bir soruşturmaya yönlendirir.

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper

24. Bug (2006)

Çılgın bir savaş gazisi, ürkütücü bir Oklahoma motel odasında yalnız bir kadınla birlikte saklanır. Bir böcek istilasını keşfettiklerinde gerçeklik ile hayal arasındaki çizgi bulanıklaşır.

Yönetmen: William Friedkin

Oyuncular: Ashley Judd, Michael Shannon, Harry Connick Jr.

25. Tokyo Trash Baby (2000)

Bir komşu da dahil olmak üzere birine aşık olmak alışılmadık bir durum olarak görülmeyebilir, ancak sevda sevilen kişinin çöpünü karıştırmayı içerdiğinde aşılan bir çizgi vardır. Miyuki çizgiyi aştı ve kendini durduramaz.

Yönetmen: Ryûichi Hiroki

Oyuncular: Mami Nakamura, Kazuma Suzuki, Ko Shibasaki

Sizin ‘ben ne izledim az önce’ diye kendinizi sorgulayacağınız, yabancıların ‘WTF?’ diyerek tepki vereceği filmleri paylaştım. Peki sizin önerileriniz ya da düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir