FETÖ’nün yargı imamı Pensilvanya’da çıktı

Sabah’dan Abdurrahman Şimşek’in haberine göre; FETÖ’nün Türkiye Yargı İmamı ‘Kartal’ kod İlyas Şahin’i elebaşı Fetullah Gülen’in de yaşadığı Pensilvanya eyaletinde ortaya çıktı. Dallas’ta dondurmacı dükkanı açtığı saptanan bir önceki Türkiye Yargı İmamı Ahmet Can gibi dondurma sektörüne giren Şahin’in, Pensilvanya Lancaster’ın en işlek AVM’si olan Park City Center’da biri dondurma dükkanı olmak üzere 3 ayrı dükkana sahip durumda bulunuyor.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) en kritik isimlerini arasında yer alan Cevheri Güven, Abdullah Bozkurt, Bülent Keneş, Murat Çetiner, Ekrem Dumanlı, Ahmet Can, İsmail Büyükçelebi ve Çetin Özgür’ün de arasında bulunduğu 16 ismin ardından, bu kez de elebaşı Gülen’den’den sonra 7 Şubat MİT kumpasının 2 numaralı sanığı, örgütün sözde Adalet Bakanı konumundaki ‘Kartal’ kod adlı Türkiye Yargı İmamı İlyas Şahin’i görüntülendi. MİT’e yönelik kumpastan sonra 2014’te ABD’ye firar eden İlyas Şahin’in, ABD ülkesinde hangi eyalette saklandığı sır gibi gibiydi. Üç ayrı eyalette gözlerden tamamen uzak örgüt içinde dahi kimseyle pek görüşmeyen Şahin’in, Pensilvanya Lancaster şehrinde 125 Knollwood Dr, Lancaster, PA, 17601 adresinde ailesiyle yaşadığını tespit edildi. .

3 FARKLI EYALET GEZDİ
Şahin, 10 yıla yakın firari hayatı boyunca bulunduğu adresin deşifre olmaması için açık kaynaklarda hiçbir zaman sosyal medya araçları kullanmadı. ABD ülkesi içinde Massachusetts ve New Jersey eyaletlerinde izini özenle kaybettirmeye çalıştı. 5 Aralık 2017 yılında Gülen’in de yaşadığı eyalet olan Pensilvanya Lancaster şehrinde 532 Misty Dr, Apt. 8 Lancaster PA 17603 adresine taşındı. Sabit bir adres kullanmak istemeyen Şahin, 10 ay sonra Lancaster şehrinde yine yer değiştirerek, Ağustos 2018 tarihinde 125 Knollwood Dr, Lancaster, PA, adresindeki town house tipindeki bitişik nizamda bulunan villaya taşındı. Sunnybrook Towne Houses adlı toplu konut kiralama şirketinden doğrudan yapılan sözleşmeye göre 120 metrekarelik iki katlı 3+1 köşe villa için aylık bin 750 dolar civarında kira ödüyor.

SELEFİNE ÖZENDİ DONDURMACI OLDU

Habere göre ekipler, Türkiye Mahrem Hizmetler Yargı İmamı İlyas Şahin’i 60 bin nüfuslu Lancaster şehrinde yakından gözetim altına aldığında, Şahin’in evden özel aracıyla yola çıkarak 10 dakikalık uzaklıktaki Lancaster şehrinin en büyük AVM’si olan Park City Center adlı alışveriş merkezine gittiğini belirledi. Aracını AVM’nin açık otoparkına park ettikten sonra saat 11:00 sıralarında içeriye girdi. Şahin tıpkı örgüt içerisinde yerine geçtiği Dallas’ta yaşayan ve dondurmacı dükkanı işleten firari selefi Ahmet Can gibi dondurma sektörüne girdiği ortaya çıktı.

BİR ZAMANLARIN KUDRETLİ YARGI İMAMIYDI

Şahin’in Park City içinde dört ana koridorun orta yerinde bulunan meydan katında sahibi olduğu SKY Line adlı cafenin içinde dondurma sattığını saptandı. Türkiye’de örgütün en kudretli makamı olan sözde Adalet Bakanlığı gibi geniş yetkilerle yüksek yargı dahil bir çok yargı kurumunu emir komuta zinciri içinde yöneten Şahin’in dondurma tezgahının başında durduğu saptandı.

EŞİ DE TEKSTİL DÜKKANI İŞLETİYOR
AVM içinde bir kaç açıdan fotoğraflarını çekilen Şahin, dondurma tezgâhının arkasında kendisine ait bir mekân olduğu halde, bütün gün dondurmayı bizzat kendisinin sattığını gözlemledik. Şahin dondurma isteyen müşterilerle bire bir yakından ilgilenirken, eşi Ayşe Şahin’de Austin 5 adlı tekstil mağazanın kasasında bekliyor. Ayşe Şahin, AVM içinde sürekli spor maksatlı yürüyüş yaparken günlük 10 bin adımını tamamlıyordu. Ayşe Şahin, kendisine ait gri renkli Japon marka arabasını satışa çıkarmasına rağmen yanındaki hediyelik eşya reyonunda görevli çalışanla ikametgâhında her gün buluşup saat 10:50 gibi AVM’nin yolunu tutuyor. İlyas Şahin, annesiyle ara sıra AVM’ye mesai için ağırlıklı uykulu gelen kızının burnuna hızma ve ellerine garip dövmeler yapmasından büyük rahatsızlık duysa da müdahale edemiyor.

AVM İÇİNDE ÜÇ ŞİRKETİ VAR
SKY Line Cafe adlı dondurmacıyı incelediğimizde, İlyas Şahin adına 15 Mayıs 2022 tarihinde 7528389 sicil numarası ile resmiyette dondurmacılık ve cafe hizmetleri faaliyeti yürütüyor. Yine aynı AVM içinde SKYLINE BUSINESS LLC adlı Tekstil ve hediyelik eşya satış faaliyeti yürüten şirketin 7515727 sicil numarası ile 18 Nisan 2022 tarihinde İlyas Şahin ve eşi Ayşe Şahin ortaklığıyla 125 Knollwood Dr, Lancaster, PA, 17601 adresinde kurulduğunu tespit ettik. Şirketlerin adresi her ne kadar Şahin’in güncel ikâmetgah adresi gösterilse de asıl ticari faaliyetlerin merkezi AVM içinde yürütülüyo AVM içinde yaptığımız araştırmalar sonucunda Ayşe Şahin adına kayıtlı SPACECRAFT AİRSOFT LLC adlı üçüncü bir şirketin daha 7548472 sicil numarası ile 142 Park City Ctr, Lancaster, adresinde hizmet verdiğini gördük. İlyas Şahin yönettiği üç ayrı şirket üzerinden biri dondurmacı, biri Austin 5 adlı tekstil giyim mağazası, diğeri oyun salonu ve hediyelik eşyaların satıldığı şirketler olduğunu gördük.

ÖRGÜT LİDERİNDEN TALİMAT ALMAYA GİTTİ!

İlyas Şahin, 7 Şubat MİT kumpası iddianamesinde, elebaşı Gülen’den sonra ikinci şüpheli pozisyonunda. Şahin, MİT mahrem yapılanmasının 1 numaralı imamı firari Murat Karabulut tarafından detaylıca planlanan ve yargı ile emniyet güçleri tarafından icra edilmesi istenen kumpas için Pelsilvanya’da yaşayan elebaşı Fetullah Gülen’den talimat almadan başlatılamayacağını belirtti. Örgüt liderinden ancak yüz yüze emir alındıktan sonra yargı mahrem hizmetlerinin devreye gireceğini belirterek İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden sorumlu aynı zamanda adli hizmetler birimleriyle sürekli irtibat halindeki imamı ‘Veysel’ kod Mensur Ünal’ı yanına alarak Türk Hava yolları ile New York JFK havalimanı üzerinden Pensilvanya’nın yolunu tutar…

VEYSEL (KOD) MENSUR ÜNAL KİM?
İhraç devlet memuru olduğu tahmin edilen emniyet mahrem hizmetler yapısı içinde faaliyet yürüten “Bayrak” kod adlı bir itirafçının üst düzey emniyet istihbarat imamı olan Veysel Kod Mensur Ünal’la ilgili 5 Kasım 2018 tarihinde verdiği ifadeye göre: “17/25 Aralık kumpas soruşturmaları olarak anılan dönemden önce de Mensur Ünal (Veysel Kod) ve Kartal Kod İlyas Şahin ABD ülkesine giderek bu yöndeki operasyon talimatlarını doğrudan aldıklarını biliyorum. Dolayısıyla 2012 yılında da böyle bir seyahat ve talimat prosedürü uygulandığını biliyorum” dedi.

“Veysel” kod Mensur Ünal ile ilgili bu ifadeye rağmen MİT kumpasındaki gerçek görevinin ve olaydaki stratejik rolü tam olarak deşifre edilemedi. Soruşturmayı yürüten ne emniyet fezlekesinde ne de savcılığın iddianamesinde ilginç bir şekilde Ünal’la ilgili detaylar yer almadı. Ekiplerimiz İlyas Şahin’le Gülen’den talimat almaya birlikte giden üst düzey İstanbul emniyet müdürlüğü istihbarat şubeden sorumlu olan imamı “Veysel” kodun kim olduğuna ilişkin yargılamanın yapıldığı İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmalar ve gerekçeli mahkûmiyet kararında da gerçekte kim olduğunun yeterli bir şekilde irdelenmediğini tespit etti. Mensur Ünal’ın kumpas iddianamesinde detaylı bir profilinin çıkarılıp, yargılamayı yapan mahkemeye emir komuta zinciri halkası içinde Ali Rıza Tekinkaya’dan sonra şüpheli şahıs olarak sunulması gerekirken, üstünkörü bir şekilde adının dosyada geçiştirilmesi dikkat çekti.

KUMPAS İÇİN ÜÇLÜ FORMAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Resmiyette Yargıtay 11. Ceza Üyesi olan Mahrem Hizmetler Yargı İmamı İlyas Şahin’de farklı tarihlerde İstanbul’dan yola çıkarak Çetin Özgür’le birlikte MİT kumpasının başlatılması yönünde Gülen’den emir alır. Şahin, MİT Mahrem Hizmetler İmamı Murat Karabulut tarafından 2011 yılında MİT’e karşı planlanan bu özel operasyonu tek başına yargı ve emniyetin yapamayacağını belirterek MİT mahreminin de katıldığı üçlü format toplantılarının yapılmasını Emniyet Mahrem İmamı Çetin Özgür’le birlikte ister. Murat Karabulut tarafından ele geçirilen MİT-PKK Oslo görüşmelerinin ses kayıtları Fetullah Gülen’e 2011 sonbahar aylarında dinlettirilir. Gülen’in onayı alındıktan sonra ses tapeleri yargı ve emniyet mahrem yapılanmasına teslim edilir.

OPERASYON MERKEZİ İSTANBUL
Gülen tarafından onaylanan üçlü format toplantılarına örgüt tarihinde ilk kez birbirinden ayrı mahrem yapıların yer aldığı üst düzey imamların da katıldığı üçlü format toplantıları ABD ülkesi dâhil Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da başlar. Milli İstihbarat Teşkilatına karşı mahrem yapı içinde kuvvetler birliği oluşturularak 2-3-4 Şubat 2012 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam’da kapsamlı toplantılar gerçekleştirilir. Üçlü format toplantılarında alınan en önemli karar ise, MİT’e yönelik kumpas operasyonun ana merkezi Beşiktaş’taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının olması kararlaştırılır. Hedefte MİT Başkanı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner, Oslo görüşmelerine Brüksel’de Hakan Fidan’la katılan eski Müsteşar Yardımcısı Fatma Afet Güneş ve iki MİT mensubu yer alır.

KUMPASTA AVUKAT MURAT KARKIN AKTİF YER ALDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede yer alan bilgilere göre 7 Şubat kalkışmasına ilişkin İlyas Şahin’in Gülen’den talimatı almak ve alt birimlere iletmek üzere 20 Ocak 2012’de Atatürk Havalimanı’ndan Türk Havayollarına ait TK11 sefer sayılı uçakla ABD ülkesine gittiği, 10 günlük bir sürenin ardından 30 Ocak 2012’de Atatürk Havalimanı üzerinden tekrar yurda giriş yaptığı kaydedilir. Devamla Şahin, Gülen’den aldığı talimatı örgüt üyelerine iletir. MİT kumpas organizasyonunda yargı mahrem hizmetler ayağında İlyas Şahin’den sonra yakalama kararı bulunan İstanbul mahrem hizmetler yargı sorumlusu Karkın Hukuk Bürosu’nun kurucu ortaklarından Avukat Murat Karkın da yer alıyor. Yargı imamı Murat Karkın Ankara Kızılcahamam’da Asya Termal Otel’de gerçekleşen birbirinden farklı mahrem yapıların yer aldığı üçlü format toplantılarına yargı mahremi adına başkanlık eder. Murat Karkın, halen İngiltere ülkesi Londra şehrinde firari olarak yaşadığı edinilen bilgiler arasında…

2 SAVCI FİRARDA 1’İ TUTUKLU
İlyas Şahin’in liderlik ettiği MİT kumpasının en önemli ayağını sahada icra edecek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda toplantılar hızlıca başlatılır. Türkiye’nin en önemli operasyonel emniyet istihbarat imamlarından Kozanlı Ömer Kod Osman Hilmi Özdil, Bahadır Kod Çetin Özgür, Arif Kod Ali Rıza Tekinkaya ve Veysel Kod Mensur Ünal ile birlikte mahrem hizmetler üst düzey yargı imamı firari Avukat Murat Karkın’ın başkanlık ettiği çok sayıda gizli toplantılar İstanbul’da başlatılır. MİT soruşturmasında görev alacak halen firari olmasına rağmen ancak terör arananlar listesinde ilginç bir şekilde ismi geçmeyen ihraç özel yetkili savcı Bilal Bayraktar, cezaevinde tutuklu ihraç özel yetkili savcı Sadrettin Sarıkaya ve Almanya ülkesinde firari olarak yaşayan ihraç özel yetkili savcı Adem Özcan’ın yer alması kararlaştırılır.

MAVİ KATEGORİDE KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYOR
İlyas Şahin hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından; Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Silahlı Terör Örgütü Kurma ve Yönetme, Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme Gizliliğin İhlali, Resmi Belgede nitelikli Sahtecilik suçlarından yakalama kararı bulunuyor. Terör Arananlar Listesi’nde mavi kategoride kırmızı bültenle aranan Şahin’in Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nde “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma”, Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nde “Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme”, “İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme” suçlarından yakalama kararı var.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir