Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık meslek lisesi açıldı

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, Savunma Sanayi Başkanlığı ile sektörün öncü kurum ve kuruluşlarının iş birliğinde uzay ve havacılık teknolojisi alanında Türkiye’nin ilk meslek lisesinin açılması için hazırlıklar tamamlandı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin havacılık ve uzay çalışmalarıyla ilgili faaliyetlerin hız kazanmaya başladığını, diğer ülkelerle rekabet gücünün arttığını belirterek şunları söyledi:

PROJE OKULU KAPSAMINDA EĞİTİM
“Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, proje okulu kapsamında eğitim verecek. Okulun yönetici ve öğretmenleri seçilerek alınacak. Okul, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci alımına başlayacak. 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı dahil 5 yıl süreyle eğitim öğretim verilecek ve tüm öğrenciler Bakanlığımızca yapılan merkezi sınav puanına göre alınacak. Okulda havacılık ve uzay teknolojisi alanında tasarım ve imalat, itki sistemleri ile elektronik sistemler dalları yer alıyor.

YENİ HEDEFİMİZ HAVACILIK VE UZAY
Havacılık ve uzay teknolojisi eğitiminin yaygınlaştırılması, eğitim içeriklerinin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi amacıyla hazırlanan havacılık ve uzay teknolojisi alanı öğretim programı Talim ve Terbiye Kurulunda kabul edildi. Müfredat Savunma Sanayi Başkanlığı, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, , ROKETSAN, TUSAŞ, TAİ ve TEİ temsilcileri ile alan öğretmenlerinden oluşan komisyon tarafından hazırlandı. Alanında ilk olan meslek lisemizi, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde açtık. 24 bin 770 m2‘lik alanda kurulan okulumuz eğitim binası, atölye binası ve pansiyon binası olmak üzere 3 ana binadan oluşuyor. Okulda 32 derslik, 6 laboratuvar, 2 resim ve müzik atölyesi ile konferans salonu bulunuyor. Okul pansiyonu 64 kız öğrenci ve 136 erkek öğrencinin konaklamasına uygun olmak üzere 200 yatak kapasitene sahip. İl dışından alınacak öğrenciler banyo ve lavaboları oda içerisinde olan, bilgisayar ve internet bağlantısı bulunan tek kişilik odalarda barınacaklar. Okulumuz gerekli tüm atölye ve laboratuvar imkânına sahip. Mesleki eğitimde yeni hedefimiz havacılık ve uzay. Bundan böyle havacılığın Vecihileri Elmadağ’da yetişecek. Hayali havacılık ve uzay olan öğrencilerimizi ve velilerimizi okulumuzu ziyaret etmeleri için bekliyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir