Uzay alanında yerli ve milli başarı: İMECE’nin yerlilik oranı yüzde 90’a ulaştı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent’te, Eğitim Teknolojileri Kuluçka Merkezi’nin açılışına katıldı. Bakan Varank, animasyon ve oyun sektörünün teknoloji dünyasının en hızlı gelişen alanlarından biri olduğunu söyledi. Varank, global oyun pazarının 200 milyar Dolar, animasyon pazarının ise 400 milyar dolar ekonomik büyüklüğe ulaştığını belirtti.

Türk oyun sektörünün de son dönemde yapılan yatırımlar ve satın lmalarla dünyada ön plana çıktığını belirten Varank, “Türkiye’de oyun pazarının büyüklüğü 1.2 milyar dolara yükselirken; dijital oyuncu sayısı 42 milyona ulaştı. Sadece son beş yılda ülkemizde oyun alanında 800’e yakın startup kuruldu. Türkiye’de geliştirilen oyunlar dünyanın en çok hasılat yapan oyunları arasına girmeye başladı. Biz de yüksek teknoloji başta olmak üzere tüm alanlarda başarılı girişimlerin kurulmasını teşvik ediyoruz” diye konuştu.

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ 20 EKOSİSTEM ARASINDA YER ALACAĞIZ

Varank, açılışı yapılan merkezin, girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmeleri için finansman, eğitim, mentorluk, işbirliği gibi hizmetler sunacağına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Teknoloji girişimciliği alanında hizmet verecek bu kuluçka merkezinin, yeni unicorn’lar çıkarttığına hep beraber şahit olacağız, ben buna yürekten inanıyorum. Milyar dolar değerlemeye ulaşan yeni ‘turcorn’lar kazandırabilmek amacıyla ‘Turcorn 100 Programı’nı başlattık. Dünyanın en gelişmiş 20 ekosistemi arasında yer alarak 15 Turcorn ve beş decacorn çıkarmayı hedefliyoruz.”

YERLİLİK ORANI YÜZDE 50’YE ULAŞTI

Muhalefeti teknoloji vaatleri üzerinden eleştiren Varank, “Bu metne baktığınızda bırakın yeni politika ve proje önerilerini, daha ülkemizde şimdiye kadar neler yapılmış, Türkiye’nin gerçek fotoğrafı nedir bunu bile göremediklerini anlıyoruz. ‘Türkiye’nin uydu geliştirme çalışmalarını hızlandıracak, bu alandaki teknolojilerin yerlilik oranını en az yüzde 50’nin üzerine çıkaracağız’ diyorlar.

Onlar söyleye dursun, biz cumartesi günü Türkiye’nin ilk metrealtı çözünürlüklü yerli ve milli yer gözlem uydusunu başarıyla uzaya fırlattık. Milli gururumuz İMECE, yörüngeye yerleşti. Şimdi 97 dakikada bir, günde 14 kez, dünyanın etrafında dönüyor. İMECE uydumuzun yerlilik oranı 50 değil, yüzde 90’a ulaşmış durumda. Çünkü biz İMECE’nin içerisindeki ekipmanlarını da yerli ve milli olarak ürettik” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*