Dünya Ekonomik Forumu’nun şaşaalı partileri gündeme oturdu

2024’te dünya belirsizliklerin ortasında istikrar ararken, bu yıl 54’üncü kez gerçekleştirilecek zirveye 120 ülkeden binlerce iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak ve 300’ü aşkın oturum gerçekleştirilecek.

Karlı Landwasser vadisinde yer alan Alp tatil beldesindeki etkinliğe 3000’den fazla ünlü ismin katılması bekleniyor. Bu yılın teması ise, “Güveni Yeniden İnşa Etmek” olarak açıklandı.

Davos’ta iyi bağlantıları olan bir müdavim, The Post’a, “Orada olduğunuzda neredeyse bu yerin büyüsünün kokusunu alabiliyorsunuz. Dünyadaki en zeki insanlardan bazılarının yanındasınız. Tuvaletten çıktığınızda kiminle karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz. Bu, Bill Gates olabilir.” dedi.

WEF başkanı Klaus Schwab, Forum’u, politika uzmanlarının ciddi bir toplantısından dünyanın en zengin insanlarının ışıltılı bir toplantısına dönüştürmeyi başardığı için övgü topluyor.

Ancak etkinliğin müdavimleri, böylesine kalabalık bir organizasyonun içerisinde kast sistemine varan bir düzenleme olduğunu belirtiyor.

Örneğin herkes her zaman üzerinde tam adının yazılı olduğu renkli bir rozet takmak zorunda ve renkleri de, önemini kişinin önemini belirtiyor.

Beyaz rozetler en pahalı akreditasyondur ancak aynı zamanda yalnızca en üst düzey iş liderlerinin kullanımına da açıktır. CEO olmak yeterli değildir. Şirketinizin bilinen bir isim olması veya en azından en büyük toplantı salonlarında tanınan bir isim olması gerekir.

Gökkuşağı renklerindeki diğer daha düşük seviyeli rozetler, beyaz rozet sahiplerinin maiyetine veriliyor; daha az önemli olan CEO’lara ve kar amacı gütmeyen patronlara; medyaya; WEF personeline ve onların ihtiyaçlarını karşılayan personellerine.

Hem özel yemek hem de kokteyl sahneleri, Lenny Kravitz, Chris Martin ve Black Eyed Peas gibi dünyaca ünlü sanatçıların özel performanslarıyla birleşebiliyor.


Nile Rodgers, Will.i.am ve Cool ve Dre’nin bu yıl performans sergilemesi bekleniyor.

Elbette Jeffrey Epstein’ın hayaleti de yıllardır olduğu gibi Davos’un üzerinde dolaşıyor. Bu yıl JP Morgan’ın yıldız bankacısı Mary Erdoes’un katılması bekleniyor.

Epstein’la ilk kez mahkum edildikten sonra ilgilendi, şüpheli faaliyetleri konusunda en az altı kez uyarıldı, hatta ondan vergi tavsiyesi bile aldı.

Son yıllarda konferansa iki kez giden başka bir Davos katılımcısı, “Davos’un her zaman hafif bir karanlık tarafı olmuştur. Dünya liderlerinin ve üst düzey CEO’ların psikopat olması hakkında ne derler bilirsiniz.” diyor.

Örneğin 2016 yılında, asistanına bir “köle sözleşmesi” imzalattığı iddiasıyla geçen yıl kovulan, o zamanlar 45 yaşında olan eski Tradeshift CEO’su Christian Langg, aktör Kevin Spacey ile fotoğraf çektirmişti. Kurban olduğu iddia edilen kişi, daha sonra Langg’i ikisi Davos’tayken bile kendisine işkence yapmakla suçladı. Langg ise iddiaları reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir