Güney Kore: “Dior çanta skandalı” siyasi bir hamle

Güney Kore’de First Lady Kim Keon-hee’nin Dior marka bir çantayı hediye olarak kabul ettiğini gösteren gizli kamera görüntüleri ülke siyasetinin gündemine oturmuştu.

“Dior çanta skandalı”, ülkede Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve iktidar partisini seçim öncesi zor durumda bıraktı.Seçimlerin nisan ayında yapılacağı ülkede, iktidar partisinin parlamento çoğunluğunu elde etmesinin tehdit altına girdiği belirtildi.

Başkan Yoon Suk Yeol konu hakkında yaptığı bir açıklamada eylemin “üzüntü verici” olduğunu söyledi ancak özür dilemedi.

Başkan seçimler öncesinde iktidar partisini rahatsız eden bu sorunu çözmek için baskı altında.

Yerel medyanın “Dior çanta skandalı” olarak adlandırdığı olayla ilgili ilk yorumları vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı ve muhalefeti kızdırdı.

Geçtiğimiz yılın sonlarında, First Lady Kim Keon Hee’nin bir papazdan 3 milyon wonluk yani 2 bin 200 dolar değerinde bir Dior çanta kabul ettiğini gösteren bir video sızdırılmıştı.

Papaz, First Lady’nin çantayı kabul ettiği görüntüleri Eylül 2022’de gizli bir kamera kullanarak filme aldı.

VİDEO PLANLI OLARAK SIZDIRILDI İDDİASI

Güney Kore Başkanı videonun bilinçli ve planlı bir zamanda sızdırıldığını vurgulayarak, “Video genel seçimlerin yaklaştığı bir zamanda, olayın gerçekleşmesinden bir yıl sonra kamuya sızdırıldı, dolayısıyla bunu siyasi bir manevra olarak görebiliriz” ifadelerini kullandı.

Başkan Yoon eşinin çantayı kabul etmesi konusunda ise sadece, “Papazın hediyesini soğukkanlılıkla reddedememesi, eğer buna sorun dersek, sorunlu bir hareketti ve bu biraz üzücü” yorumunda bulundu.

Bazı analistler, skandalın Başkan Yoon’un muhafazakar Halkın Gücü Partisi’nin Nisan ayında yapılacak parlamento seçimlerindeki şansını tehdit ettiğini söylüyor.

Video, partinin anket sonuçları iyileşmeye başladığında kamuya sızdırılmıştı.

Muhalefetteki Demokrat Parti, Başkan Yoon’un halkın samimi özür beklentisini karşılayamadığını söyledi.

Parti sözcüsü Kwon Chil-seung, “Başkanın utanmaz tutumu umutsuz. Hatasını kabul etmeyi ve halktan özür dilemeyi reddeden bir başkanın kendini beğenmişliğini daha ne kadar izlemeye devam edeceğimizi söylemek zor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir