İmamoğlu’ndan Güngören’de açıklamalar! “Faizsiz ödeme desteği sunacağız”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Güngören’de düzenlenen Halk Buluşması’na katıldı. İmamoğlu, “Biz size ‘650 bin konut yapacağız’ diyerek sizi aldatmıyoruz. Yapılacak şeyi söylüyoruz. 40 semtte, 60 bin konutta eğer güçlendirmeyi tercih ederek, yapılarını güçlendirmek isteyen vatandaşımız olursa onlarında güçlendirme süreçlerine destek olacağız. Kentsel dönüşüme giren, vatandaşlarımızla sabit taksitli 2 yıl vadeli, faizsiz ödeme desteğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz sunacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Güngören’de düzenlenen ‘Halk Buluşması’ programına katıldı. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Tüm riskli yapılara sabit taksitli ödeme desteği bundan önce de sunduk, bundan sonra da sunmaya devam edeceğiz. Bakın dar gelirli vatandaşlarımıza ait 50 bin riskli konutu inşaat maliyetinin yüzde 60’ını belediye olarak biz karşılayacağız kentsel dönüşümde. Yine 50 bin riskli konut içinde dar gelirli emeklilerimize ait olan konutlarını inşaat maliyetinin yüzde 65’ini yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz karşılayacağız. 25 semtte yerleri belirlenmiş 20 bin yeni konutun yapımına başlayacağız. Bakın biz size, 650 bin konut yapacağız diyerek sizi aldatmıyoruz. Yapılacak şeyi söylüyoruz. 40 semtte, 60 bin konutta eğer güçlendirmeyi tercih ederek, yapılarını güçlendirmek isteyen vatandaşımız olursa onlarında güçlendirme süreçlerine destek olacağız. Kentsel dönüşüme giren, vatandaşlarımızla sabit taksitli 2 yıl vadeli, faizsiz ödeme desteğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz sunacağız” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL ADAYLIĞI BİRKAÇ BEDEN BÜYÜK GELDİ”

Seçim sürecinde rakipleriyle yaşadığı polemiklere değinen İmamoğlu, “‘Polemikten uzak duracağım. Sadece projelerimi anlatacağım’ dedi. Ben ona acemi aday diyorum, kusura bakmasın. Bazen yüzümüzde acı da olsa bir tebessüm bırakmıyor değil. Fakat tabii ben de sevindim. Dedim ki ‘Ne güzel çata çat, pata pat proje konuşacağız, projelerimizi yarıştıracağız’ ama sevgili acemi aday ne yazık ki sevincimi yarıda bıraktı. Biraz su kaynattı, polemikleriyle gündeme geldi. Önce dedim ki, hadi bakalım, seçimin fıtratında bu var. Bir der, iki der, sonra işine bakar ama ne mümkün. Gitti proje, geldi polemik. Açık söyleyeyim bakayım dedim ki ne diyecek? Ya 40 kere tekrarlanmış yalan ezberlerle laflarla 5 yıldır bana yapıştırmaya çalıştıkları laflarla bana polemik üzerinden sataşmaya gayret etti. Bir gün çıktı, bir davetiye var ortada, yahu davet aşağı davet yukarı. Ya bizim kültürümüzde, ahlakımızda davet edilmek, davet etmek güzel şey değil midir? Davet edene ‘Allah razı olsun’ dersiniz, davete icabet de bizim kültürümüzde, ahlakımızda vardır. Açık söyleyeyim, bu acemi adaya İstanbul adaylığı birkaç beden büyük geldi” dedi.

“KENDİ SEÇİM KAZANDIĞI ZAMAN ONUN ADI MİLLİ İRADE”

Sirkeci-Kazlıçeşme treni açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bu şahıs nasıl olduysa, yanlışlıkla bu görevi aldı’ sözlerini değerlendiren Ekrem İmamoğlu, “Kendi seçim kazandığı zaman onun adı milli irade ama ben seçim kazandığımda ne hikmetse adı ‘Yanlışlık oldu’. Ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi tanklarla tüfeklerle hain bir grup milli iradeye el koymak istedi, değil mi? 252 vatandaşımızı kaybettik. Şehitlerimizi buradan rahmetle, minnetle anıyorum. Onların direnciyle, milletimiz milli iradeye darbe yapılmasına karşı durdu. Doğru mu? Darbe sadece tankla tüfekle olmaz. Darbe iktidara hakim gücün, anayasal kurumları etkisi altına almasıyla da olur. 6 Mayıs 2019 akşamı İstanbul’da milli iradeye karşı adı konulmamış bir darbe yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA PARTİLERDE GÖRMEDİKLERİ, DEMOKRASİ ANLAYIŞINI BİZDEN ÖĞRENECEKLER”

8+1 taksi mağduru bazı kişilerin mitinge gelerek protesto ettiğini fark eden İmamoğlu, “Ben bu güne kadar hiçbir hemşerimi aldatmadım. Değinilmeyen sorunlara ben çözüm buldum. Bakın şimdi hanım efendiler protestoya gelmişler” dedi. Bu sırada yuhalamaya başlayan partilileri ‘Hayır, protesto edecekler’ diyerek susturan Ekrem İmamoğlu, “Onlar başka partilerde görmedikleri, demokrasi anlayışını bizden öğrenecekler. 8+1’i protesto ediyorlar ya, yıllardır iş yapmadıkları minibüslerini taksiye çeviren bu kardeşiniz. Bu hanımefendilerin hakkımı teslim edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

“GELİN ŞU FARKI İKİYE, ÜÇE KATLAYALIM”

Alanı dolduran vatandaşlara seslenen İmamoğlu, “Şimdi milletimizden istediğim şu: Eğer bu iktidarın ekonomiyle, eğitimle, mültecilerle ilgili sorunlarla ilgilenmesini istiyorsanız, milletçe bize oy vermelisiniz bize. Belki kendine gelir. Belki kendine gelir, biraz ayağa kalkar. Ekonominin farkına varır. Bunlar, her aldığı oyla daha fazla kibirleniyorlar. Bunlar, her oyla milleti daha fazla hor görüyor. Hatta inanın, biraz fazla oy alsınlar, bu seçimde daha fazla zam yapacaklar. Daha fazla zam. Millete daha büyük sıkıntı yaratacaklar. Onun için, ben zaten çok fark atacağım ama gelin şu farkı ikiye, üçe katlayalım be, ikiye, üçe katlayalım” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir