İnsan Hakları İhlal Ediliyor: Apple’ın Hindistan’daki Dev Fabrikasının Kapatılma Nedenleri Ortaya Çıktı!

Geçtiğimiz senelerde üretim işleminin sonlandırıldığı Hindistan’daki dev Apple fabrikasının kapatılma nedenleri ortaya çıktı. İşçilerin yıllarca katlanmak zorunda kaldığı skandal niteliğindeki çalışma şartları tüm dünyada gündem oldu.

Detaylar ?

Apple’ın Asya bölgesindeki tüm üretim hattını üstlenen Foxconn, son yıllarda karantina kurallarını çiğneme, toplu işçi eylemleri ve grevleri gibi birçok farklı skandal ile gündeme geldi.

Söz konusu olaylardan birkaçı 2021 yılında ünlü üreticinin Hindistan’da bulunan tesislerinde gerçekleşti.

Apple’ın önemli üretim kanatlarının arasında yer alan fabrika aynı yıl geçici olarak kapatılmış, firma kapatılma nedenleri olarak çalışanların çıkardığı isyanları ve zorlu pandemi koşullarını öne sürmüştü.

Şimdi ise dev tesisin kapatılmasının altında yatan asıl sebepleri içeren raporlar, üretimin durdurulmasından 2 yıl sonra ortaya çıktı.

Raporlara göre Hindistan Foxconn fabrikası, sağlık açısından “son derece tehlikeli” olarak tanımlanan birçok güvenlik ihlali nedeniyle kapatıldı.

Şirketin üretim tesisini kapatmak zorunda kaldığı güvenlik ihlallerinin birçoğu, işçilere sağlanan skandal niteliğindeki çalışma şartları ile ilgili.

  • Çalışanların yiyeceğinde solucan çıkması

  • Kadınlar için sifonlu tuvaleti olmayan kalabalık yatakhaneler (Bir yatakhanede 30’dan fazla kişi)

  • Suyu akmayan tuvaletler

  • Korucuyu ekipman sorunu (Güvenlik gözlükleri, kimyasallara dayanıklı eldivenler ve solunum maskelerindeki eksiklikler)

  • Havalandırma sistemi arızası ( Zehirli dumanların çalışma ortamına sızması

  • İşçi sağlığı açısından son derece tehlikeli lehimleme işlemi koşulları

  • İşçilere aşırı ışık ve kızılötesi radyasyondan koruyacak uygun gözlüklerin verilmemesi

  • 77 adet otomatik makine ve pres makinelerinde 262 adet eksik koruma tespiti

  • iPhone devre kartlarında kullanılan endüstriyel fırının yetkili bir kişi tarafından test edilmemesi

Apple ise o dönem, çalışma haklarının adeta yok sayıldığı fabrikanın kapatılması konusunda oldukça sessiz kalmış ve yaptığı açıklamalarda Foxconn’un tarafını tutmuştu.

ABD merkezli firmanın Hindistan Foxconn fabrikasının kapatılması hakkında yaptığı açıklama:

Hükümetin denetiminde gündeme getirdiği her konuyu ele aldık ve önlemini aldık. Yaşanan olayların ardından Foxconn önemli iyileştirmelere yatırım yaptı. Bazen üç ayda bir, bazen de haftalık denetimler aracılığıyla Apple ve bağımsız denetçiler, sık ziyaretler ve çalışanlarla yapılan görüşmelerle tesisteki anlamlı iyileştirmeleri takip etti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir