İşçiler Adidas önünde… TEKSİF Sendikası’ndan açıklama: ‘Bir işçi sendikalı olduğu için çıkarıldı’

TEKSİF Sendikası, sendika çalışmalarının sürdüğü ve Adidas üreticisi olan Gelal Çorap A.Ş.’de bir işçinin işten çıkartılmasına karşı çıkarka 7 Şubat 2024 Çarşamba günü İstanbul’da bulunan Adidas Türkiye Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı TEKSİF Sendikası Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Ersin Çelik yaptı. Çelik açıklamasında “Bir emekçi kardeşimiz haksız yere işten atıldı. Sendikamız üyesi olduğunu bildikleri için iş değişikliği bahanesiyle işten çıkarıldı. Bu kardeşimiz anayasal hakkını kullanarak sendikamıza üye oldu. İşçilerin gücünden korkanlar işçilerin gücünü görecektir.” ifadelerini kullandı. Basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Kıymetli Gelal Çorap çalışanları,

Basınımızın Değerli Emekçileri;

Teksif Sendikası olarak

2023 yılı ağustos ayının başında ülkemizde ve tüm dünyada bilinen ünlü spor markası Adidas’a üretim yapan Çankırı Şabanözü’nde kurulu Gelal Çorap Fabrikası emekçileriyle birlikte örgütlenme çalışmalarımıza başladık.

1 emekçi kardeşimiz, üyemiz haksız ve hukuksuz bir şekilde, işten atıldı. Bu işyerinde fabrikanın en kıdemli çalışanları dahi işveren tarafından bütün hakları gasp edilerek, hiçbir hak ödenmeden, tazminatsız olarak işten çıkarılmaktadır.

Sendikamız, işten atılan bu arkadaşımıza sahip çıktı. Sahip çıkmaya da devam edecek.

Üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen Adidas işten çıkarılan bu arkadaşımızla ilgili işverene hiçbir tepki göstermemiştir.

Aksine Adidas Türkiye Ofisi yetkilisi Sayın Enes Ün Gelal Çorap Fabrikası Müdürü Cüneyt Tınkır ile birlik olarak işletmede işçilere yapmış olduğu toplantılarda işçilerin sendikaya üye olmalarını engellemek için her türlü oyunu oynamaya devam etmektedir.

Sendikal özgürlüklerin destekçisi olması gereken Adidas yetkilisi Enes Ün sendikasavar görevi yapmaktadır. Fabrikada yaşanan haksızlıklara, insanlık dışı muameleleri bilmesine rağmen işverence uygulanan sendikal baskılara çanak tutmaktadır.

Fabrika Müdürü Cüneyt Tınkır işçilere ;“ Bu fabrikaya sendika asla sokmayacağım, üye olanlar sonuçlarına katlanır” diye tehditler savurmaya devam etmektedir.

Adidas Türkiye Ofisi temsilcisi Enes Ün ve Fabrika Müdürü Cüneyt Tınkır T.C. Anayasası ve yasalarını ayaklar altına almaktadır.

Şunu herkes çok iyi bilmelidir ki;

Hiç kimse anayasamızdan ve yasalarımızdan üstün değildir.

Teksif Sendikası olarak ;

Buradan Adidas Türkiye Ofisi yetkilileri ve işverene sesleniyoruz;

Teksif Sendikası ile gönülden bağ kurmuş Gelal Çorap çalışanlarının özgürlük mücadelesini engelleyemeyeceksiniz onun anayasal hakkı olan sendikalı olma hakkına saygı duyun.

Bunun tam tersine uygulama ve söylemlerinizden bir an önce vazgeçin.

Daha 2023 yılı sonunda 1 maaş tutarında ikramiyeyi 2 bin iş gününü tamamlamayan çalışanlara ödemeyen işveren Sendikamızın ısrarlı söylemleri sonucu söz konusu ikramiyeyi 2024 yılında tüm çalışanlara ödeme kararı almıştır.

İşveren, adına 4 ikramiye dese bile gerçekte ödeyeceği 1 maaş çeyrek çeyrek dörde bölünmesi ile ödenecek 1 ikramiyedir.

Yani Teksif Sendikası’nın adı bile yetmiş Gelal Çorap çalışanları dört parçaya bölünmüş de olsa 1 İkramiye kazanmışlardır.

İşverenin tüm tehdit ve korkutmalarına rağmen üyelerimiz gördükleri baskıları, sendikaya üye olmalarını engellemek için kendilerine yapılan tehditleri bizlerle paylaşmaktalar. Yakında yaşadıkları korkuları ve birebir almış oldukları tehditleri bütün kamuoyu huzurunda da anlatacaklar.

Herkes bilsin ki; Teksif Sendikası başladığı hiçbir işi yarım bırakmamıştır.

Yine herkes bilsin ki; Teksif Sendikası kendisine güvenen hiç kimseyi yarı yolda bırakmamıştır.

Bedeli ne olursa olsun sonuna kadar tekstil emekçilerinin yanında durmaya devam edecektir.

Zafer Gelal Çorap emekçilerinin olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir