Mütaala açıklandı: Akersoy için 4 yıla kadar hapis istemi

İstanbul’daki Galata Köprüsü’nde düzenlenen “Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet” adlı yürüyüş sonrasında elinde Kelime-i Tevhid yazılı yeşil bayrak taşıyan İsmail Aydemir’e yumruk atan üniversite öğrencisi Ege Akersoy olayın ardından gözaltına alınarak “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “kasten yaralama” suçlamasıyla tutuklanmış, Silivri’deki Marmara Cezaevi’ne gönderilmişti. 17 Ocak’ta ise Akersoy hakkında adli kontrol şartıyla tahliye kararı verilmişti. İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan 2. duruşmaya müşteki İsmail Aydemir, taraf avukatları ve Ege Akersoy’un ailesi katıldı.

“BEN TÜRK’ÜM, SEN MÜSLÜMAN DEĞİL MİSİN”

Müşteki İsmail Aydemir, olay günü Filistin’e destek mitingine katıldığını ve evine döndüğü sırada Ege Akersoy ile karşılaştığını ifade etti. Aydemir, Ege Akersoy’un kendisine, ‘Burası Türkiye Arap seviciliği mi yapıyorsun?’ diyerek yumruk attığını söyledi. Akersoy’a, ‘Ben Türk’üm, sen Müslüman değil misin’ dediğini belirten İsmail Aydemir, şikayetinin devam ettiğini söyledi.

4 YIL 4 AYA KADAR HAPSİ TALEP EDİLDİ

Duruşma savcısı esasa ilişkin mütalaasında Ege Akersoy’un, İsmail Aydemir’e yumruk atarak basit tıbbi müdahaleyle giderilecek şekilde yaraladığını, bu sebeple ‘kasten basit yaralama’ suçunu işlediğini, iddianameye konu sözleri sarf etmesiyle de ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçunu işlediğini öne sürerek, Akersoy’un 1 yıl 4 aydan 4 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir